Choď na obsah Choď na menu
 


Humenčan ako policajný šéf Clevelandu

George J. Matowitz 

Gejza Matovič sa narodil v Humennom v roku 1884, pochádzal z piatich súrodencov. Ľudovú školu navštevoval v rodisku, no v roku 1892 sa jeho rodina presťahovala do USA, kde pokračoval v stredoškolských a vysokoškolských štúdiách, ktoré ukončil s titulom doktora práv. Štrnásť rokov sa prepracovával rôznymi robotníckymi prácami, a to ako predavač novín, čistič topánok, pomocník v hoteloch, vodič električky, kurič na stanici.

Keď bol Gejza starší, stal sa policajtom a zmenil si meno na George Matowitz. Svoju kariéru v polícii, ktorej zostal verný po celý život, začal v roku 1905 ako príslušník mestskej polície. Mimoriadnou pracovitosťou a vytrvalosťou postupne získal v roku 1910 hodnosť policajného strážmajstra, v roku 1913 poručíka, v roku 1918 povýšený na kapitána, v roku 1923 na inšpektora, v roku 1930 už bol zástupcom náčelníka polície a od roku 1931 sa stal policajným šéfom Clevelandu.

Boli to gangsterské roky, počas ktorých spolupracoval aj s Eliotom Nessom, ktorý stál za odsúdením Al Caponeho. Nevychádzali najlepšie, ale spolupracovali a riešili veľké kauzy.

Matowitz zohral dôležitú úlohu aj pri zatknutí prvého bossa clevelandskej talianskej mafie. Po úspešnej razii ho na stanici vítalo dvetisíc ľudí. Bol to miestna celebrita.  

 

Zároveň zastával zodpovedné funkcie na detektívnom oddelení a v jazdeckej polícii. V roku 1935 bol na študijnej ceste po Európe, keď navštívil aj Československo, pričom si našiel čas aj na návštevu Humenného rodného mesta. Slovenský východ v č. 78 z 3. apríla 1935 z pobytu u nás uverejnil príspevok pod názvom Slovenský policajný náčelník v Clevelande.

Gejza Matovič sa vypracoval na jedného z najlepších odborníkov na bezpečnostné systémy, zdokonaľoval a zdokonaľoval metódy vyhľadávania, vynaložil veľa úsilia v boji proti organizovanému zločinu, najmä proti rôznym gangsterským skupinám a talianskej mafii. Bol zapojený do spoločenského života svojich krajanov v Clevelande. Bol vyznamenaný talianskym rytierskym rádom koruny.

Matovič zomrel obklopený svojimi dvoma synmi po dlhej chorobe v novembri 1951. Na polícii odslúžil 46 rokov. Jeho odchod následne viedol k zmene zriaďovacej listiny mesta, ktorá prevzala ochranu štátnej služby od šéfa polície. Tí, čo prišli po ňom, boli priamo podriadení starostovi.

Počas svojho pôsobenia vo funkcii policajného šéfa Matowitz zaviedol množstvo reforiem, ktoré premenili Clevelandské policajné oddelenie na moderný, efektívny a efektívny orgán činný v trestnom konaní. Zaviedol pokročilé forenzné techniky, rozšíril používanie rádiovej komunikácie a zaviedol systém centralizovaných záznamov. Pod jeho vedením rezort zaznamenal aj výrazné zníženie kriminality, vďaka čomu sa Cleveland stal bezpečnejším mestom pre jeho občanov.

Matowitzova oddanosť komunitnej polícii bola bezprecedentná. Veril v budovanie pevných vzťahov medzi orgánmi činnými v trestnom konaní a komunitou a zaviedol programy zamerané na podporu dôvery a spolupráce. Bol silným zástancom vzťahov medzi políciou a komunitou a jeho úsilie viedlo k založeniu Clevelandskej policajnej atletickej ligy, ktorá poskytovala rekreačné aktivity pre mladých ľudí a pomáhala znižovať kriminalitu mladistvých.

Počas svojej kariéry bol Matowitz uznávaný za vynikajúce služby a oddanosť ľuďom v Clevelande. Získal množstvo ocenení a vyznamenaní, vrátane prestížnej Medal of Honor, najvyššieho ocenenia udeľovaného Clevelandským policajným oddelením.  

 

Reklama

zdroj: Slovenský východ, Cleveland Police Museum, TCP, Cleveland Public Library Archives