Choď na obsah Choď na menu
 


V okrese Humenné pribúda vykradnutých bytov a domov

10. 7. 2024

Aktuálne údaje z júna 2024 ukazujú, že počet vykradnutých bytov a domov v Prešovskom kraji najviac pribúda v okrese Humenné. Kým pred dvoma rokmi zaznamenali o tomto čase 7 vlámaní, vlani 9, no teraz už 12. Zlodeji dokonca nedávno vykradli za tri dni päť bytov a domov. Polícia vyzýva na ostražitosť. 

Polícia už dlhšie upozorňuje na zlodejov, ktorí si byty vopred označujú. Zlodeji majú premyslenú taktiku, idú hlavne po peniazoch a šperkoch. Podľa odborníkov je kúpa bezpečnostných dverí najdôležitejšou investíciou do bezpečnosti. 

Univerzálna rada, ako zabezpečiť rodinný dom či byt proti vlámaniu, však podľa ministerstva vnútra neexistuje, pretože každý dom je iný. Kritickými miestami sú vstupné dvere do domu, ktorých je niekedy niekoľko, a ľahko dostupné okná na prízemí. Existujú aj možnosti elektronického zabezpečenia domu, kde je invázia do domu signalizovaná vonkajšou sirénou, čo by malo stačiť na to, aby upozornilo susedov, že sa niečo deje a prinútilo páchateľa utiecť bez toho, aby si niečo z domu zobral. 

Svoj domov si môžeme chrániť aj počas našej neprítomnosti poistením majetku a domácnosti. "Aby klient nestratil nárok na poistné plnenie z rizika krádeže alebo lúpeže, pred odchodom z bytu, prípadne na dovolenku, musia byť všetky dvere a okná v byte/dome riadne uzamknuté. Je dobré, ak si namontujete bezpečnostné vchodové dvere, v prípade luxusnejšej nehnuteľnosti odporúčame bezpečnostný systém napojený na políciu. Odporúčame uzavrieť prívod vody, vypnúť ističe, uzavrieť hlavný plynový ventil a pod. Všetky cennosti je potrebné uzamknúť v trezore alebo v uzamykateľnom nevyberateľnom boxe, nesmú zostať otvorené okná a vstupné dvere musia byť uzamknuté na maximálny počet západiek. Z dlhodobého hľadiska odporúčame nechať si urobiť všetky potrebné revízie, či už vykurovacieho zariadenia , komín, ale aj elektrické a plynové zariadenia a rozvody,“ upozorňuje Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie  poisťovne. 

Okrem toho je nevyhnutné dbať na naše každodenné návyky a rutiny, pretože niekedy môžu neúmyselne poskytnúť zlodejom príležitosť zaútočiť. Napríklad uverejňovanie príspevkov o našich dovolenkách na sociálnych sieťach alebo ponechanie prázdnych škatúľ od drahých nákupov na chodníku môže pritiahnuť nechcenú pozornosť. Okrem toho je dôležité udržiavať dobré vzťahy s našimi susedmi, pretože môžu dohliadať na náš majetok, keď sme preč. 

Okrem týchto preventívnych opatrení je tiež dôležité byť informovaný o kriminalite v našej oblasti. Monitorovaním miestnych správ a policajných správ môžeme byť o krok vpred pred potenciálnymi zlodejmi a podľa toho prispôsobiť naše bezpečnostné stratégie. Tento proaktívny prístup môže výrazne znížiť riziko vlámania a poskytnúť nám pokoj. 

Na záver, zabezpečenie našich domovov proti vlámaniu si vyžaduje mnohostranný prístup, ktorý zahŕňa kombináciu zdravého rozumu, uvedomelosti a investícií do bezpečnostných opatrení. Tým, že budeme ostražití, podnikneme proaktívne kroky na ochranu nášho majetku a budeme neustále informovaní, môžeme minimalizovať riziko, že sa staneme obeťou krádeže a zaistiť bezpečné  prostredie pre nás a naše rodiny.  

 

zdroj: TASR, Polícia SR, istock, UIt